PowNed

Politie: eerwraak steeds groter probleem in Nederland, vooral bij Syriërs

Eerwraak is een steeds groter wordend probleem in Nederland. Dat zijn de waarschuwende woorden van de politie. Vooral onder Syriërs zou eerwraak een enorm ding zijn. Waar tien jaar geleden nog 460 meldingen van eerwraak werden gedaan, zit het nu al op 619. Een behoorlijke stijging dus en je hoeft geen wetenschapper te zijn om te kunnen bedenken dat dit waarschijnlijk het topje van de ijsberg is. Als pubermeisje dat wordt bedreigd door papa, broer, oom en neef loop je immers niet zo snel naar de autoriteiten.

  1. Laatste nieuws

Dat blijkt ook wel uit het verhaal van het 18-jarige Syrische meisje Ryan uit Joure. Haar lichaam werd afgelopen mei gevonden bij de Oostvaardersplassen bij Lelystad. Haar twee oudere broers verschijnen vandaag voor de rechter op verdenking van moord. Haar vader, die ook verdachte is, is gevlucht naar het buitenland, al liet hij aan De Telegraaf doodleuk weten de verantwoordelijkheid voor de dood van zijn dochter op zich te nemen. Hij was 'heel erg boos' op haar, zo mailde hij. 

Wat het motief precies voor de dood van Ryan was, moet nog definitief blijken, maar aangenomen wordt dat zij zich in de ogen van haar broers en vader te Westers gedroeg. Zo zou ze geweigerd hebben een hoofddoekje te dragen. 

Dat er vaker Syriërs bij eerwraak betrokken zijn, komt simpelweg doordat er nu véél meer Syriërs in Nederland wonen dan vroeger. Inmiddels zijn er ruim 150.000 Syriërs in Nederland en die kijken blijkbaar anders tegen een leven in het Westen aan dan Jan, Pieter en Cornelis dat doen. Hoofddoekje af? Pats! Rokje aan? Schande! Niet naar de moskee? Hoe durf je? Je hebt een vriendje? Kech! Je wil niet uitgehuwelijkt worden? Hoer! Je denkt met Nederlanders om te kunnen gaan? Klap! Je bent zwanger van een niet-moslim? WAT? Zal het zo gaan? Wij sluiten het niet uit. 

Zorgwekkend is het in ieder geval. De politie zegt dan ook dat eerwraak veel meer behandeld moet worden bij de inburgering. Me dunkt. Dan kan daar verteld worden dat eerwraak in Nederland niet mag. Niet doen, jongens! Niet je zusje omleggen! Voor de 28-jarige Roshin uit Apeldoorn komt dat te laat. Afgelopen maart stonden  twee broers en twee neven van haar voor de rechter. Hoofdverdachte Peshang A. zou in september 2023 zijn zus in haar huis uit eerwraak met 28 messteken hebben gedood. Haar 3-jarige dochtertje was hiervan getuige. Ook zij, Roshin, zou zich te weinig aan de culturele normen hebben gehouden. Ze was ooit uitgehuwelijkt aan een Duitse neef, tevens verdachte in deze moordzaak, wilde niet meer met hem zijn en had een relatie met een andere, getrouwde man. 

Eén van de berichten die de verdachten naar elkaar stuurden was: 'Er is al duizend keer met dat mens gepraat, maar ze snapt het niet. Vermoorden is de oplossing.'

Na Syrisch zijn de meest voorkomende achtergronden bij eerwraak Turks, Marokkaans en Afghaans.